Saulius Šaltenis „Riešutų duona“

Biblioteka tęsia tradiciją: rubrikoje „[ne]skaitei?“ rekomenduojame knygas Jums, mielieji bibliotekos lankytojai. Dalydamiesi skaitymo atradimais lyg savitais literatūriniais žemėlapiais, galime padėti vienas kitam patirti nuostabiausią kelionę knygų puslapiais.
Šią prieššventinę savaitę – ypatinga rekomendacija: Ringaudų skaitytojų klubas „Pažinkime vienas kitą per knygą“ dalijasi tuo, ką išdiskutavo per pastarąjį susitikimą. Leiskimės į skaitymo nuotykius drauge!

Dar tik pirmus metus Ringaudų bibliotekoje gyvuoja skaitytojų klubas „Pažinkime vienas kitą per knygą“. Susitinkame kartą per mėnesį. Šis klubas veikia kiek kitaip nei daugelis: knygas skaityti renkamės pagal temą. Viename iš susitikimų akcentavome grožinę literatūrą, kuri emociškai veikia skaitytoją. Dalyviai pasidalijo emocijomis ir mintimis, patikusiomis ištraukomis iš perskaitytų knygų, pajautė lėto skaitymo malonumą. Tarp klubo aptartų knygų – šiuolaikinė lietuvių grožinė literatūra: Akvilės Kavaliauskaitės „Kūnai“, Vandos Juknaitės „Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“, Rasos Aškinytės „Penkios istorijos apie meilę su laiminga pabaiga“, Jurgos Vilės „Nukritę iš Mėnulio: sapnas apie Oskarą Milašių ir kitus paukščius“ ir kt. Prie šios temos tikrai dar grįšime.

O naujausiame klubo susitikime karštai diskutavome apie knygas, virtusias filmais. Juk daugelį puikių filmų įkvėpė populiarios, skaitytojų pamėgtos knygos, pavyzdžiui, Donnos Tartt „Dagilis“, Charleso Martino „Kalnas tarp mūsų“, Jurgos Ivanauskaitės „Miegančių drugelių tvirtovė“, Kazuo Ishiguro „Dienos likučiai“, Sauliaus Šaltenio „Riešutų duona“, Jo Nesbø ir daug kitų. Ar ekranizacija gali prilygti knygai, o gal kartais ją net pranokti? Visi klubo dalyviai turėjo savo nuomonę apie perskaitytas knygas, peržiūrėtus filmus. Bene geriausias būdas rasti atsakymą į šį klausimą – pačiam perskaityti knygą ir pamatyti pagal ją pastatytą filmą.

Ringaudų bibliotekos skaitytojų klubas padiskutavęs nusprendė, kad neabejotinai puikus duetas yra Sauliaus Šaltenio knyga „Riešutų duona“ ir jos ekranizacija. Anot klubo moderatorės Neringos Daniulaitienės, „kartais knygą, pasirodo, skaitai tik dėl vienos pastraipos. O filmą žiūri tik dėl vieno, gal dviejų epizodų, kad atsistotų į vietą trūkstamas mozaikos gabalėlis tavo istorijoje. Palaistai jį ašaromis. Jis kiek patirpsta ir kietėdamas užglaisto visus tarpelius, įtrūkimus, įplyšimus. Taip gyjama.“ Skaitydama knygą „Riešutų duona“, klubo narė Liuda atranda daug epizodų iš savo jaunystės kaimo. Kaip miela „iš didelės meilės dovanoti karvę!!!“ Šioje knygoje apstu juokingų epizodų, bet (!) niekas neišjuokiamas. Be to, nagrinėjamos temos puikiai tinka ir nūdienai... Malonaus laiko su Saulius Šaltenio knyga „Riešutų duona“.