100 tikrų žmonių portretų

100 tikrų žmonių portretų

Gretos Skaraitienės fotografijų paroda

Nuo spalio 14 d. Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje (III aukšte) eksponuojamoje Gretos Skaraitienės fotografijų parodoje „100 tikrų žmonių portretų“ pamatysite ne vieną garsų veidą. Portretuose pozuojančios Lietuvos garsenybės parodo tikras, ryškias emocijas ir tiesiai į objektyvą nukreiptu žvilgsniu tarsi kalbina parodos lankytoją.

Nuotraukų autorė G. Skaraitienė – agentūros „Žmonės Foto“ ir ilgametė žurnalo „Žmonės“ fotografė, fotografuojanti nuo 1990 metų ir labiausiai mėgstanti kurti siužetinius, vidinį žmogaus pasaulį atskleidžiančius portretus.

Štai ką ji pati sako apie šią parodą:

„Tikriausi žmonės būna tuomet, kai nesistengia niekam patikti, nebando atlikti jokio vaidmens ar įsisprausti į tam tikrą įvaizdį. Nesurežisuotai fotografijai nereikia ruoštis, puoštis ir darytis šukuosenos, nereikia pozuoti. Kita vertus, vos pastebėjęs, kad yra sekamas fotoaparato akies, dažnas geba įsitempti per sekundės dalį, ir jo esybė pasislepia už grimasos. Autentiškos akimirkos labai trumpos, trapios ir retos, o šių užsibrėžiau sugauti net 100 – po vieną už kiekvienus Lietuvos šimtmečio metus. Aš ir pati siekiau išlikti maksimaliai tikra – rimta ir šiek tiek padūkusi bei į daugelį gyvenimo aspektų žvelgianti su humoru. Norėjau tiesiog gyventi ir dirbti savo darbą, kaip tai darau kasdien jau daugelį metų, leisdama naujajam sumanymui organiškai įsilieti į kasdienybę. Jokių susitarimų ir pasiruošimų – tik tai, ką per metus atneš pats gyvenimas. Jokios atskiros platformos – portretai ir jų aprašai paprasčiausiai įsiterpdavo tarp kitų mano socialinio tinklo profilio įrašų. Pati sau pažadėjau spustelėti fotoaparato mygtuką tuomet, kai tai lieps širdis, o ne protas, kad nepradėčiau specialiai ieškoti projektui tinkamų veidų. Mane supa daug puikių žmonių, kuriais žaviuosi, myliu, palaikau, mokausi iš jų ir užsikrečiu teigiama energija. Jų nereikėjo gaudyti, norint nufotografuoti, o fotografės darbas atnešė dar daugiau naujų veidų ir įkvepiančių pažinčių. Pirmuoju mano tikru žmogumi tapo Daiva Drakickaitė – moteris, kurios širdyje tiek daug meilės, kad jos užtenka ne vienam globojamam vaikučiui. Skaičiau interviu, ir ašaros riedėjo. Kas bus šimtasis, taip pat nežinojau, o buvo Valentinas Masalskis – tiek filosofijos, pamąstymų apie gyvenimą ir būtį per tokį trumpą susitikimą dar niekad nebuvau gavusi.

Turbūt nebėra nė vieno žinomo žmogaus, kurio nebūčiau fotografavusi, bet jei kuris tikras žmogus nepateko į mano objektyvą, tai tik todėl, kad per metus mūsų keliai nesusikirto. 101-asis jau pakeliui...

Šis projektas buvo dovana sau, o paroda – dovana jums, kad sekėte, laukėte naujų portretų, rašėte palaikymo žinutes ir neleidote sustoti. Tik Jūsų dėka atsirado mintis apie parodą. Viena nebūčiau apie tai net svajojusi.“

Paroda eksponuota iki 2022 m. lapkričio 30 d.