Pažintinių žygių ciklas Kauno rajone 70-mečio jubiliejui paminėti: Kulautuva

Pažintinių žygių ciklas Kauno rajone 70-mečio jubiliejui paminėti: Kulautuva
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka tęsia pažintinių žygių Kauno rajone iniciatyvą, skirtą garbingam Kauno rajono ir bibliotekos 70-mečio jubiliejui pažymėti. Tai puiki proga gyventojams prisiminti rajono istoriją, pagerbti praeities ženklus ir iš naujo atrasti unikalius kultūros bei istorijos objektus.
 
Minėdami Kauno rajono viešosios bibliotekos 70-metį ir Kulautuvos bibliotekos 85-metį, susirinkome į žygį „Pažink savo kraštą“. Mus maloniai sutiko palydėti Kulautuvos istorijos žinovas, edukologas Mykolas Fedaravičius. Jis pakvietė pasukti kiek neįprastu maršrutu – į rytinę Kulautuvos dalį, kur slypi įdomios istorijos, susijusios su tarpukariu.
 
Anksčiau šios gatvės net neturėjo pavadinimų – jos buvo tiesiog numeruotos. Tad pirmiausia stabtelėjome 14-oje gatvėje (dabartinėje Demokratų), kur stūkso vasarnamis, menantis pasaulinio garso menininko, „Fluxus“ judėjimo pradininko Jurgio Mačiūno vaikystę. Būtent čia jis kartu su tėvais leisdavo savaitgalius ir atostogas iki keturiolikos metų. Mykolas surengė improvizuotą „Fluxus“ performansą su degtukais! Šiandien namas restauruojamas, o jo savininkė, dailininkė Dalia Kirkutienė siekia grąžinti jam autentišką išvaizdą. Netikėta dovana – prie namo radome ir Dalios parašytą apybraižą apie šį ypatingą kampelį.
 
Šalia aplankėme ir kardiologo, akademiko Jurgio Brėdikio vasarnamį. Būtent čia profesorius leido paskutinius gyvenimo metus ir rašė literatūros kūrinius. Vieną jų – „Kitoks pasaulis“ – taip pat radome prie namo.
 
10-ojoje gatvėje (dabar – V. Augustausko) grožėjomės buvusiu Valstybės teatro solistės Vladislavos Grigaitienės vasarnamiu ir prisiminėme reikšmingus Valstybės teatro istorijos puslapius, tarp jų – 1920 m. gruodžio 31-ąją skambėjusią Giuseppe’ės Verdi operą „Traviata“.
 
Visai netoliese žygio dalyvių laukė jautrus momentas – gatvės meno piešinys, liudijantis skaudžią Holokausto istoriją. Piešinyje – mažoji Rosian Bogransky, kurią karo metais Kulautuvoje slapta gelbėjo geros valios žmonės.
 
12-oje (dabar – Liepų) gatvėje užsukome į gaisrinę, kurią tarpukariu įkūrė Kulautuvos kurorto steigėjas plk. ltn. Vytautas Augustauskas. Tuomet gaisrininkai ne tik saugojo nuo ugnies, bet ir rūpinosi, kad karštomis dienomis būtų laistomos dulkėtos kurorto gatvės. Čia žygeiviai galėjo pasimatuoti gaisrininkų šalmus, išbandyti vandens hidrantą ir pabendrauti su šmaikščiu gaisrinės vadu Aurelijumi Bernatoniu.
 
Žygis prasidėjo bibliotekoje, tad knygos mus lydėjo visos kelionės metu. Prieš iškeliaudamas kiekvienas išsirinko patinkančią knygą ir perskaitė pirmąjį jos sakinį. O sugrįžę – jau paskutinį. Taip gražiai susijungė pradžia ir pabaiga, o įspūdžius galėjome aptarti bibliotekoje, kur laukė net dvi parodos: Artūro Sadževičiaus „Netradicinis“ ir Virginijos Juciūnaitės lėktuvėlių paroda „Sparnuota svajonė“, skirta Lietuvos aviacijos ir „ANBO“ metams paminėti.
 
Nuoširdžiai dėkojame visiems, prisidėjusiems prie sėkmingo žygio Kulautuvos takais, kuriuose istorija ir gamta susilieja į vieną ypatingą pasakojimą.
 
••• ••• •••
 
Šiemet Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka su padaliniais dovanoja Jums net 15 nuostabių visiškai