Bibliotekininkų prioritetas – ugdyti kompetencijas

Bibliotekininkų prioritetas – ugdyti kompetencijas

Nūdienos pasaulyje bibliotekos funkcijoms tolydžio plečiantis, bibliotekininkams būtina ugdyti tiek profesines, tiek dalykines, tiek ir bendrąsias kompetencijas, kad galėtų teikti kokybiškas ir inovatyvias paslaugas bendruomenės nariams. Būtent dėl šios priežasties 2022 m. rugsėjį–lapkritį Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje buvo vykdomas projektas „Bibliotekininkų žinių ir kompetencijų tobulinimas“, kurį finansavo Kauno rajono savivaldybė.

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir 30-ies jos padalinių darbuotojai dalyvavo trijuose kvalifikacijos kėlimo seminaruose (kiekvienas 6 akad. val. trukmės, o 2 akad. val. skyrėme veiklos analizei ir refleksijai). 

Pirmasis seminaras buvo skirtas lietuvių literatūros paveldo ir naujausių dabarties tendencijų aktualumui aptarti. Seminarą vedė Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros docentas, humanitarinių mokslų daktaras Regimantas Tamošaitis. 

Antrojo seminaro metu buvo analizuojamas kūrybinis mąstymas bei darbo komandoje trukdžiai ir galimybės. Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos docentė, dr. Vita Juknevičienė pristatė 6 mąstymo skrybėlių metodą (angl. „Six Thinking Hats“), kurį praeito amžiaus devintajame dešimtmetyje sukūrė iš Maltos kilęs psichologas, filosofas, išradėjas, rašytojas Edwardas de Bono. Teorinę dalį sekusioje mąstymo metodo taikymo laboratorijoje bibliotekininkai įgyvendino kūrybiškumo išlaisvinimo praktikas ir ugdė gebėjimą į problemines profesines situacijas pažvelgti įvairiais rakursais, o tuomet rasti nestandartinius bei optimalius sprendimus.

Trečiąjį seminarą vedusi profesionali psichologė ir psichoterapeutė Donata Grakauskaitė-Šličienė įtraukė Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir 30-ies padalinių darbuotojus į interaktyvias kūrybinio pasakojimo dirbtuves pagal metaforinius paveikslėlius. Taikydama tam tikrą biblioterapijos aspektą, lektorė pasiūlė bibliotekininkams ne tik išlaisvinti savo kūrybines galias, bet ir išmokti naudoti biblioterapijos teoriją kaip metodinę priemonę, padedančią sukurti kultūrinę aplinką, kurioje žmogus gilinasi į save ir savo išgyvenimus bei patirtis. Per teksto kūrybą pateikiami patarimai skatina treniruoti kritinį mąstymą ir keisti elgesį, didina įsisąmoninimą.

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir padalinių darbuotojams skirtu projektu buvo siekiama ugdyti profesines bibliotekininkų kompetencijas, gerinti darbuotojų iniciatyvumą, veržlumą, skatinti kūrybiškai mąstyti, kad biblioteka galėtų pasiūlyti Kauno rajono bendruomenei naujų paslaugų, tenkinančių modernaus žmogaus reikmes ir skatinančių aktyviai įsitraukti į kultūrinį gyvenimą.

Realizuoto projekto naudą padėjo apžvelgti ir grįžtamąjį ryšį įtvirtino Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojų apklausa. Remiantis jos duomenimis, 70 proc. bibliotekininkų įvertino mokymų metu gautą informaciją kaip itin naudingą tiesioginiam darbui bei teigė konkrečias mokymų metodikas panaudosiantys kasdienėje veikloje. 76 proc. bibliotekininkų buvo labai patenkinti seminarų metu naudotomis informacijos pateikimo formomis bei praktiniais pavyzdžiais. Taip pat apklausa atskleidė, kokios mokymų temos bibliotekininkams būtų aktualiausios artimoje ateityje: daugiausia bibliotekininkų pabrėžė darbo su vaikais ir paaugliais specifiką bei pageidavo daugiau praktinių seminarų, gerinančių edukacinę darbuotojų parengtį. Taip pat buvo akcentuota psichologinių temų svarba, naujų skaitytojų (ypač jaunimo) pritraukimo į bibliotekas metodika, skaitymo skatinimo priemonių analizė.

Atsižvelgiant į šiuos darbuotojų poreikius, bibliotekoje bus užtikrintas kompetencijų ugdymo tęstinumas, nes šiuolaikiniame pasaulyje profesinis tobulėjimas yra nuolatinis ir nepertraukiamas procesas.