Ringaudų bibliotekos veiklos kovo mėnesį

Kovo 7 d. bibliotekoje viešėjo Kauno rajono viešosios bibliotekos dailininkė – stebuklingo miško geroji raganaitė Dainora Minkevičiūtė – su puikia interaktyvia instaliacija „Stebuklingas miškas“. Edukacijoje Ringaudų pradinės mokyklos mokiniai pažino turtingą gamtos pasaulį: augalus, paukščius, gyvūnus, vabzdžius.

Atliepiant į Lietuvos bibliotekininkų draugijos Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skyriaus inicijuotą garsinių skaitymų ir edukacijų ciklą „Atėjome į Lietuvą ilgam...“, skirtų gimtosios kalbos puoselėtojui Maironiui, kovo 9 d. sugužėję Ringaudų pradinės mokyklos priešmokyklinio ugdymo vaikai bibliotekoje, patikėkite, jau patys skaitė garsaus dainiaus Maironio baladę „Jūratė ir Kastytis“. Sensoriniuose skaitymuose „banguojant“ Baltijos jūrai, apžiūrint akmenėlius ir įvairiausių ornamentų kriaukles, gintaro gabalėlius, vaikai susipažino su įstabia legenda, kuri padėjo geriau suprasti lietuvių meilę jūrai, gintarui ir viskam, kas susiję su Lietuva. Po skaitymų vaikai susitelkė bendram darbui (o tai buvo iššūkis): viename paveiksle kūrybiškai pavaizdavo Gintaro rūmus, kuriuos supykęs Perkūnas sudaužė.

Kovo 14 d. bibliotekoje apsilankę Ringaudų pradinės mokyklos mokiniai minėjo Knygnešio dieną, keliavo laiku į Lietuvą daugiau nei prieš 150 metų – į XIX amžių. Mokiniai aktyviai dalyvavo parengtoje viktorinoje pagal knygą „Jurgis Bielinis ir mažieji knygnešiai“ (aut. Viltarė Platzner), susipažino su Lietuvos istorija ir jos herojais: Jurgiu Bieliniu, Motiejumi Valančiumi ir Gabriele Petkevičaite-Bite. Vaikams buvo įdomu pabandyti rašyti tekstą kirilicos abėcėle. 2004 m. UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų.

Po kelerių metų pertraukos Nacionalinis diktantas sugrįžo ir vėl pakvietė prie popieriaus lapo visus kalbos aistruolius. Džiaugiamės, kad kovo 15 dieną Diktantas per LRT Radiją skambėjo bibliotekoje. Didžiuojamės ir dėkojame dalyviams, kalbos mylėtojams, susirinkusiems rašyti Nacionalinį diktantą ir nebijojusiems suklysti, nes kiekviena klaida tampa kelrodžiu į mokymąsi. Pagrindinis šių metų organizatorių šūkis – „Rašyk. Klysk. Išmok“. O po diktanto Neringa Daniulaitienė atsikvėpė ir šūktelėjo „Nacionalinis diktantas parašytas! Valio! O nuostabiausia, kad rašėme penkios moterys ir Rapolas, 10-ies metų vaikis, tikrai būsimas rašytojas ar žymus literatūros kritikas“.

Bibliotekoje vyko dveji sensoriniai skaitymai pagal Selemono Paltanavičiaus knygą „Kas nudažo pasaulį“. Smalsu, o kas nudažo pasaulį? O tai kodėl varnos taip ir liko juodos? Ringaudų pradinės mokyklos smalsūs vaikai, versdami knygos lapą po lapo, šią paslaptį įminė. Po skaitymų jaunieji skaitytojai padėjo pavasariui dažyti pasaulį.

Kovo 25 d. Ringaudų pradinės mokyklos jaunieji skaitovai, talentingi Dramos būrelio aktorėliai, susirinko bibliotekoje skambiais žodžiais paminėti Lietuvių kalbos dienų. Meninio skaitymo šventės dalyvius mokyklos direktorė Asta Gudaitienė apdovanojo knygomis.

Kovo 27 d. bibliotekoje viešėję Ringaudų pradinės mokyklos mokiniai aktyviai dalyvavo akcijoje „Metų knygos rinkimai 2023“. Jaunieji skaitytoji, susipažinę su knygomis, pretenduojančiomis į Metų knygos titulą Vaikų kategorijoje, internetu balsavo už labiausiai patikusią knygą.

Kovo 28 d. Skaitytojų klubo „Pažinkime vienas kitą per knygą“ dalyviai, susibėgę bibliotekoje, remdamiesi knygos tekstu, keliavo po Japoniją. Perskaitytose istorijose susipina rytietiškas paslaptingumas, paprastų žmonių ir galingų valdovų likimai, buitis ir mistika, dvasingumas ir kūniškumas. O su tradicine japonų poezija haiku supažindino ir savo eiles skaitė haikų kūrėja Neringa Daniulaitienė. Ar žinojote, kad „tanka vadinami eilėraščiai, haiku protėviai, Japonijos Hejano laikotarpiu buvo iškiliausia literatūros išraiškos forma, juos galėjo rašyti tik imperatoriaus giminė; bet kuris žemesnio rango asmuo, užkluptas kuriant tanka, būdavo baudžiamas mirtimi.“ (Didier Decoin „Karpiai imperatoriui“)

Kovo 28 d. susirinkę Ringaudų pradinės mokyklos mokiniai susipažino su Medijų raštingumo ir kritinio mąstymo ugdymo programa „Saugus elgesys internete“. Smagiai diskutavome, kaip saugiai elgtis internete, kokius asmeninius duomenis naudoti žaidžiant kompiuterinius žaidimus, kaip nepakliūti į spąstus ir apsisaugoti nuo internetinių sukčių. Žiūrėjome edukacinį filmuką , o vėliau, naudodami planšetinį kompiuterį, pagal QR kodus skaitėme Jennifer Moore-Mallinos knygelę „Saugus internetas“, kurioje pasakojama istorija apie mergaitės patirtį su nepažįstamuoju internete. Popietės pabaigoje aptarėme pagrindines saugaus interneto naudojimo rekomendacijas ir nutarėme, kad nuo šiol internete elgsimės dar atsakingiau.

Parengė Ringaudų bibliotekos vyr. bibliotekininkė Vilija Mitkuvienė