Knygnešio diena Karmėlavos bibliotekoje

Kovo 16 d. bibliotekoje rinkosi Balio Buračo gimnazijos penktokai (auklėtoja K. Janulienė) ir gimnazijos Kraštotyros būrelio nariai su istorijos mokytoja Vilija Čerkašiniene. Vyko renginys „Knygnešiai lietuvių kalbos išlikimo istorijoje“, skirtas lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiui bei Knygnešio dienai paminėti. Pamoką bibliotekoje pradėjo istorijos mokytoja ir kraštotyros būrelio vadovė V. Čerkašinienė. Ji supažindino mokinius su mūsų tautos istorija 1864–1904 metais. Tai lietuvių tautos stoiškumo, drąsos ir pasiaukojimo dėl savo gimtosios kalbos, dėl lietuviško rašto išsaugojimo laikotarpis. Būtent tuomet atsirado autentiškas, tik mūsų tėvynei būdingas reiškinys – knygnešystė.

Apie spaudos draudimą, knygnešių, slaptųjų mokyklų veiklą bei tautos kovą už gimtąjį žodį ir raštą, kovos už lietuvybę simboliu tapusius knygnešius, kalbėjo bibliotekininkė D. Jankauskienė. Ji pristatė Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos paruoštą medžiagą apie knygnešius, kurie Lietuvos istorijoje atliko ypatingą vaidmenį – lietuvių kalbos draudimo metais platino lietuviškas knygas. Renginio metu pristatytas bibliotekos darbuotojų sukurtas virtualus gidas „Išmanusis kultūros kelias Kauno rajone“. Pristatymo metu mokiniai virtualiai galėjo nusikelti į lankytiną seniūnijos vietą, kur yra gyvenęs knygnešio Jurgio Bielinio sūnus, taip pat buvęs knygnešys Kipras Bielinis. Tikimės, kad šis renginys paskatins mokinius ne tik domėtis savo krašto istorija, puoselėti lietuvių kalbą, papročius ir tradicijas, bet ir dažniau paimti lietuvišką knygą paskaityti.

Parengė Karmėlavos bibliotekos vyr. bibliotekininkė D. Jankauskienė