Knygnešio diena Domeikavos bibliotekoje

Jau tapo tradicija, kad kovo 16-ąją Lietuvoje pagerbiami knygnešiai, lietuvių kalbos draudimo metais platinę lietuviškas knygas. Po 1863 m. sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė leisti knygas lietuvių kalba. Nuo 1864 m. visos knygos turėjo būti leidžiamos rusišku raidynu. Tačiau lietuviai šiam reikalavimui priešinosi, o lietuviškos knygos ir laikraščiai buvo leidžiami slapta. Nepaisant didelio konfiskuojamų spaudinių skaičiaus, jų nepaliaujamai vis daugėjo. Kad tautiškumas būtų išsaugotas, milžiniškas pastangas dėjo spaudinių platintojai – knygnešiai. Jų žygiui už lietuvišką žodį atminti skirtas bibliotekoje vykęs renginys subūrė Domeikavos gimnazijos 4 klasės mokinius su mokytoja Rolanda Girskiene ir Domeikavos lopšelio-darželio grupės „Žiogeliai“ auklėtinius su pradinio ugdymo mokytojomis G. Andrikaitiene ir I. Puidokiene.

Mokiniai paruošė teatralizuotą vaizdelį „Pasaka apie drąsųjį Rėdutį“ pagal L. Čepienės knygą „Pas motulę augau“. Tai pasakojimas apie drąsųjį berniuką vardu Rėdutis, kurio tėtis atveždavo iš miesto lietuviškų laikraščių ir juos platino, bet vieną dieną tėtis už draudžiamą veiklą rusų kareivių buvo suimtas. Mama pasikvietusi Rėdutį paprašė, kad šią užduotį atliktų berniukas. Nepabijojęs pavojų vaikas sėkmingai nunešė laikraščius ir sugrįžo namo... Taip buvo apgintas ir išsaugotas lietuviškas žodis.

Mažieji darželio auklėtiniai nuotaikingai deklamavo eilėraštukus, skirtus tėvynei, piešė bei rašė gražiausią žodį Lietuvai, o renginio pabaigoje visi kartu dainavome Eglės Sirvydytės dainą „Mano namai“. Buvo smagu...

Parengė Domeikavos bibliotekos vyr. bibliotekininkės A. Zykutė ir J. Navickienė