Karmėlavos vaikų viešnagė pogrindžio spaustuvėje

Išsipildė Kauno rajono Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos ketvirtokų (pradinio ugdymo mokytoja D. Klizaitė) noras gyvai pabuvoti pogrindžio spaustuvėje „ab“. Pernai, minėdami Knygnešio dieną, žiūrėjome filmą apie šią spaustuvę, o šiemet ten nuvykome. Ši unikali pogrindinė spaustuvė buvo įrengta slėptuvėje po Andziulių namu kolektyviniuose soduose Kauno rajono Salių kaime. 1980–1990 m. joje buvo spausdinami patriotinio ir religinio turinio leidiniai, jų bendras tiražas – 138 000 egzempliorių. Visi leidiniai išspausdinti V. Andziulio surinkta iškiliosios spaudos mašina. Lietuvoje tai vienintelė tokio tipo slėptuvė, kurios nė sykio neaptiko sovietų saugumas. Jos įkūrėjai Vytautas Andziulis ir Juozas Bacevičius kovojo prieš okupacinės valdžios skleistą propagandą ir siekė, kad nebūtų sunaikintos mūsų tautos dvasinės vertybės. Ekskursiją vedė pati Andziulio žmona, dabar jau našlė, ponia Birutė. Ji pritarė slaptai ir pavojingai vyro veiklai, talkindavo stebėdama aplinką, prireikus įspėdavo apie pavojų. Mokiniai patys bandė surasti taką, kuriuo buvo patenkama į pogrindžio spaustuvę, tačiau nepavyko. Spaustuvė įrengta po žeme ir gerai užslėpta nuo pašalinių akių. Būtent ši maskuotė padėjo išsaugoti veiklos paslaptį. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę 1990 m., pogrindžio spaustuvė buvo oficialiai legalizuota ir pristatyta visuomenei. Dėkojame šiems lietuvybę puoselėjusiems žmonėms.

Parengė Karmėlavos bibliotekos vyr. bibliotekininkė D. Jankauskienė