Tarptautinė moters diena su knyga!

Tarptautinė moters diena su knyga!

Istorija
Tarptautinė moters diena, kaip žinome, išaugo iš darbo judėjimo. 1908 m. 15 000 moterų žygiavo per Niujorką reikalaudamos trumpesnių darbo valandų, geresnio atlyginimo ir teisės balsuoti. Po metų Amerikoje paskelbta pirmoji Nacionalinė moters diena, o 1911 m. ji tapo tarptautine ir buvo švenčiama Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje bei Šveicarijoje, vėliau paplito daugelyje šalių. Jungtinės Tautos pripažino Tarptautinę moters dieną 1975-aisiais.

Dabartis
Daug šalių yra paskelbusios Tarptautinę moters dieną nacionaline švente. Kinijoje moterys kovo 8-ąją dirba pusę dienos. Visame pasaulyje vyksta tūkstančiai renginių, tokių kaip eitynės, diskusijos ir debatai apie lygias teises, koncertai, parodos ir kt.

Jungtinių Tautų paskelbta 2024-ųjų Tarptautinės moters dienos tema – „Investuok į moteris: paspartink pažangą“. Ja siekiama pabrėžti lyčių lygybės priemonių svarbą. Jungtinės Tautos perspėja, kad nerimstantys kariniai konfliktai ir įsisiūbuojanti infliacija grasina ženkliai sumažinti valstybių išlaidas socialinio sektoriaus reikmėms, o tai gali neigiamai paveikti moteris ir joms svarbiausias paslaugas.

Speciali interneto svetainė, skirta Tarptautinei moters dienai, 2024-ųjų šūkiu paskelbė „Įkvėpk įtrauktį“ („Inspire Inclusion“). Ši frazė liudija siekį griauti barjerus, kvestionuoti stereotipus, kurti tokią aplinką, kurioje kiekviena moteris gali jaustis vertinama ir gerbiama.

Ši diena suteikia galimybę pažymėti padarytą pažangą, bet taip pat atkreipia dėmesį į sunkumus, su kuriais moterys susiduria visame pasaulyje. Jos patiria lygių teisių pažeidimus, smurtą dėl lyties, prievartą. Itin sudėtinga situacija šiuo metu susiklosčiusi Artimuosiuose Rytuose, Afganistane, Irane, Ukrainoje, Gazoje, Sudane.

Remiantis 2023 m. Pasaulio ekonomikos forumo kasmet skelbiamu pasauliniu lyčių lygybės indeksu, nė viena šalis dar nepasiekė visiškos lyčių lygybės. Šiam tikslui įgyvendinti veikiausiai prireiks šimtmečio, o gal ir ne vieno.

Ką rengtis?
Tarptautinei moters dienai skirtoje svetainėje (www.internationalwomensday.com) šios dienos spalvomis įvardijamos violetinė, žalia ir balta. Violetinė reiškia teisingumą ir orumą. Žalia spalva simbolizuoja viltį. Balta ženklina grynumą. Tad rekomenduojame šios dienos įvaizdį „paskaninti“ violetiniais, žaliais ir baltais akcentais. O svarbiausia – vertinti socialinius, ekonominius, kultūrinius ir politinius moterų nuopelnus. Trumpai tariant – mylėti ir gerbti.

Kviečiame bibliotekoje skaityti apie garsiausias, žaviausias, gudriausias Lietuvos moteris. Atkreipiame dėmesį, kad tarp bibliotekininkų rekomenduojamų knygų yra ir istorikės Ingridos Jakubavičienės naujausia knyga „Dviese“, kuri visai neseniai buvo pristatyta Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir kuri dalyvauja Metų knygų rinkimuose. Nepamirškite balsuoti.


Kiekvienam bibliotekos lankytojui rekomenduojame: atėję šiandien į biblioteką, pasiimkite bent vieną knygą apie moteris.

(Išsamiau skaitykite: https://www.bbc.com/news/world-64723201 )