Naujienos

Pasitinkant Europos paveldo dienas

Rugsėjo 17 – 26 d. vyks Europos paveldo dienos (EPD), metų tema ,,Įtraukiantis paveldas". Šių dienų tikslas – geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti ir kitus įtraukti į jo išsaugojimą, tausoti ir palikti ateinančioms kartoms. O kokį paveldą turime mes, Neveronių gyventojai, kurį galėtume saugoti ir palikti ateičiai? Iš pirmo žvilgsnio, kaip visai nieko nėra vertingo ar saugotino, lyg tai Neveronys neturi savo istorijos, tačiau ji tikrai yra įdomi ir netikėta.

Neįkainojama idėja surinkti ir skaitmeninti visą Neveronių įsikūrimo archyvinę medžiagą kilo neveroniškiui, VšĮ teatro ,,Taškas“ aktoriui Pauliui Kavoliūnui. Jo inicijuojamas projektas , kurį dalinai remia ,,Lietuvos kultūros taryba“, „Tetralizuota ekskursija po Neveronių kaimą“ jau sėkmingai startavo trečią kartą. Kaip pats Paulius sako, kad idėja padaryti Ekskursiją apie Neveronis kilo prieš porą metų, norint suteikti gyvenvietei naujų spalvų, paskatinti įgyvendinti projektus, surasti savo identitetą - Kas yra tikrasis neveroniškis, koks jis?.

Supratau, kad patriotiniai jausmai ir meilė savo kraštui kyla žinant vietos istoriją - žinant istoriją, galima nuo jos „atsispirti“ sukurti išskirtinių idėjų gyvenvietei. Manau, kad ekskursija yra puiki priemonė norint supažindinti vietos gyventojus ir tikiu, kad tai įkvepia atėjusius gyventojus kurti gražesnę gyvenvietės aplinką, fantazuoti apie galimas plėtros galimybes ar kultūrinį išskirtinumą. O nuo savęs galiu pasakyti, kad jau pats žemėlapis ( iš Lietuvos Valstybinio archyvo 1928-1929 m.)yra Neveronių paveldo svarbus dokumentas, kaip ir daugumai visai nežinomas Neveronių kalnas, kurį apie 1930 m. nufotografavo kraštotyrininkas Balys Buračas. Dalinuosi keletu Lietuvos Valstybinio archyvo saugojamomis nuotraukomis ir iš ekskursijos, vykusios rugsėjo 3 d. akimirkomis.

Neveronių vyr. bibliotekininkė Gražina Grybienė