Pradinis Naujienos Karantino laikotarpiu ypač išpopuliarėję nuotoliniai skaitmeninio raštingumo mokymai pagal projektą „Prisijungusi Lietuva“

Karantino laikotarpiu ypač išpopuliarėję nuotoliniai skaitmeninio raštingumo mokymai pagal projektą „Prisijungusi Lietuva“

foto 500

2020 m. pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija stipriai paveikė kiekvieno iš mūsų gyvenimą. Pastangos sustabdyti pandemijos protrūkį lėmė priverstinį perėjimą prie darbo iš namų, mokymosi internetu ar kasdienės veiklos organizavimo nuotoliniu būdu. Šis precedento neturintis technologijų naudojimas mums atvėrė naujas galimybes. Tam, kad nuotolinis darbas ir mokymasis taptų įprastu reiškiniu daugeliui Lietuvos gyventojų, nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties ar gyvenamosios vietos yra ir bus svarbu stiprinti savo skaitmeninius įgūdžius ir gebėjimus.

Pandemijos metu daugelis iš mūsų susidūrė ir vis dar susiduria su vaizdo konferencijų, nuotolinio bendravimo programų naudojimosi iššūkiais. Pavyzdžiui, kaip dirbant ar mokantis nuotoliniu būdu prisijungti prie vaizdo konferencijos programėles („Zoom“, Slack“, „Microsoft Teams“ ar pan.), kaip tinkamai bendrauti su kitais kolegomis virtualiuose susitikimuose. Daugeliui teko išmokti internetu užsisakyti maistą į namus, susimokėti už komunalines paslaugas, užpildyti elektroninius dokumentus, e. būdu ir kitomis priemonėmis bendrauti su įvairiomis įstaigomis ir institucijomis.

Siekiant prisitaikyti prie kintančių gyvenimo sąlygų projekto „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ mokymų organizatoriai taip pat buvo priversti bent laikinai perkelti skaitmeninio raštingumo mokymus į nuotolinę erdvę. Ši krizė atvėrė naują galimybę dirbantiems gyventojams dalyvauti mokymuose, nes jiems savo darbo aplinką perkėlus į nuotolinę erdvę kaip niekad prisireikė stiprinti savo skaitmeninio raštingumo žinias ir įgūdžius.

Šių metų sausio, vasario mėnesiais iš Pagynės bibliotekos nuotoliniu būdu apmokyta 337 dalyviai iš 30 grupių. Mokymų dalyviai yra ne tik Kauno rajono gyventojai, bet ir įvairių Lietuvos valstybinių bei privačių organizacijų darbuotojai, pradedant nuo medicinos personalo, savivaldybių, teismų, kultūros darbuotojų iki pardavėjų, vadybininkų ir mokytojų. Mokymai vyksta virtualiose klasėse, todėl visai nesvarbu iš kurios vietos jungiamasi ar kokį įrenginį naudoja žmogus mokymams. Šiuo metu projekte yra siūloma vienuolika skirtingų skaitmeninio raštingumo mokymo programų. Pačios populiariausios programos nuotoliniu būdu šiais metais yra „Skaičiuoklė darbui ir namams“ ir „Dokumentų kūrimas internete ir dalijimasis su kitais”.

Temoje „Skaičiuoklė darbui ir namams“ supažindinama su pagrindinėmis skaičiuoklės galimybėmis, kurias galima pritaikyti asmeninėje ir profesinėje veikloje. Besimokantieji sužino, kaip nesudėtingai duomenis (skaičius, tekstą ir pan.) pateikti lentelėmis ir juos tvarkyti; kaip atlikti nesudėtingus skaičiavimus (pvz.: suplanuoti kelionės, remonto išlaidas); kaip turimus duomenis pateikti grafiškai.
Temoje „Dokumentų kūrimas internete ir dalijimasis su kitais“ supažindinama su bendradarbiavimo priemonėmis internete, debesų kompiuterija. Daug dėmesio bus skiriama tekstinių dokumentų rengimui internete, dalinimosi ir bendro naudojimo su kitais asmenimis galimybėmis.
Dalyviai teigiamai vertina mokymui sukurtą aplinką, gaunamų žinių kokybę, virtualios klasės darbą ir galimybę bendrauti tarpusavyje, užduoti kylančius klausimus, išsakyti problemas. Žmonėms labai patinka darbas virtualiose klasėse, todėl toliau sėkmingai registruojasi ir į kitas mokymų temas kovo mėnesį.

Lektorė Gabija Ščiukauskaitė