Naujienos

Technologinės dirbtuvės Kauno Rajono Savivaldybės Viešojoje Bibliotekoje

Aleksandrijos Biblioteka

Jeigu jūsų paklausime koks buvo pirmas pasaulyje mokslo ir technologijų centras, dauguma atsakys, tai pirmasis universitetas sukurtas dar XII a. Tačiau šis atsakymas bus labai toli nuo tiesos. Pirmas mokslo ir technologijų centras buvo sukurtas dar prieš mūsų erą, Aleksandrijoje ir tai buvo garsioji Aleksandrijos biblioteka. Jūs iš karto paprieštarausite, kaip? Koks centras, kokie inžinieriai, čia juk biblioteka, talpinanti daugybę raštų iš tuo metu prieinamo viso pasaulio.

Taip iš tiesų šioje bibliotekoje buvo kaupiamos žinios iš viso pasaulio. Kiekvienas į Aleksandriją atplaukęs svetimšalių laivas privalėjo deklaruoti jame esančius raštus ir perduoti juos kopijavimui. Kopija nuguldavo Aleksandrijos bibliotekos lentynose. Tačiau kokia yra vertė žinių, jeigu jomis nėra pasinaudojama? Ir iš tiesų Aleksandrijos bibliotekoje žinios buvo naudojamos. Joje buvo susikūręs mokslo ir inžinerijos židinys. Jeigu Aleksandrijos biblioteka būtų išlikusi ir jos žinios sėkmingai perimamos, tai XX a. lygio civilizaciją mes būtume turėję dar mūsų eros pradžioje. Būtent šioje bibliotekoje buvo sukurti pirmi robotai ir pirmas garo variklis. Jūs nustebsite, koks dar variklis prieš mūsų erą, juk pirmą garo variklį sukūrė XVIII a. Džonas Vatas. Ir jūs būsite neteisūs. Dar iki Džono vato egzistavo Papeno garo mašina. O štai Aleksandrijos bibliotekoje inžinierius Heronas sukūrė reaktyvinę garo mašiną dar prieš mūsų erą. Ši mašina netapo to laiko technologijų šedevru, nes vergų darbas buvo daug pigesnis, tačiau mūsų laikais šios turbinos įvairūs variantai naudojami mokinių mokymo procese. O kur Filo Bizantiečio, vadinamo Filu Mechaniku darbai? Šis Aleksandrijos bibliotekos inžinierius sukonstravo pirmuosius robotus. Skirtingai nei Herono garo turbina, Filo robotai buvo naudojami. Juos užsakinėjo šventikai sužavėti tikintiesiems. Tai buvo ir švęsto vandens pardavimo automatas ir pačios atsidarančios šventyklos durys ir visokie kiti įdomūs technikos tvariniai. O jeigu dar paminėti Aleksandrijos bibliotekos švyturį, su jo labai keistais sugebėjimais šviesti už 35 mylių dienos metu ir sugebėjimu sunaikinti arti jo esančius laivus…. Taigi Aleksandrijos biblioteka buvo ne tik žinių saugykla, tačiau ir tikrų tikriausias mokslinis centras dar prieš beveik pusantro tūkstančio metų iki pirmojo universiteto atsiradimo.

Kauno Rajono Savivaldybės Viešoji Biblioteka

Kaip jau jums paaiškėjo iš aukščiau pateikto teksto, biblioteka gali būti ne tik žinių talpykla, tačiau ir jų skleidėja, būsimų inžinierių ir mokslininkų centras. Kažkuria prasme tokia yra Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka Garliavoje. Be abejo, joje inžinieriai ir mokslininkai nėra ruošiami, tačiau čia gali atsiskleisti ir tobulinti savo sugebėjimus būsimi inžinieriai ir mokslininkai. Jie kol kas yra vaikai, lankantys technologinius užsiėmimus bibliotekoje, tačiau kas žino kas jie bus po dvidešimties metų? Taip pat čia gali rinktis ir suaugusieji, įvairūs mokslo ir inžinerijos mėgėjai, „citizen scientist“. Ši kūrėjų grupė dažnai duodavo pradžią naujovėms, kurių nespėdavo sugalvoti profesionalai. Jeigu kol kas dirbtuvėse nėra pastoviai veikiančios suaugusių grupės (kol kas), tai vaikai, dirba išsijuosę, išmėgina savo gebėjimus įvairiose srityse, mechaninių objektų konstravimo, detalių, skirtų spausdinti staklėmis, projektavimo, elektronikos, programavimo ir kitose. Grupių viduje vyrauja tarpusavio pagalbos, grupinio bendradarbiavimo, pasiskirstant rolėmis pagal sritis, kurioje geriau sekasi, noro pažinti dvasia. Labai dažnai būna pokalbiai apie vieną ar kitą labiau dominančią mokslo sritį. Vaikai čia gali daryti savo sugalvotus projektus, o jeigu neturi nuosavų minčių gauna vadovo pasiūlytas kūrybines temas. Dirbtuvėse pirmoje eilėje yra kūrybiškumas, vaikai mokosi laisvai mąstyti, nebijoti klysti, ieškoti sprendimų. Dirbtuvių veikloje dalyvauja ir mergaitės. Kaip rodo jų veikla, šiuo metu dar gyvuojantis stereotipas, kad techninė kūryba yra neskirta mergaitėms, yra visiškai klaidingas. Kūrybinėse dirbtuvėse gali dalyvauti vaikai nuo antros klasės iki pat dvyliktos klasės. Kiekvienas iš jų čia randa jam patinkančias veiklos sritis. Patys mažiausi dirba su Lego ir Makeblock robotais, o vyresni bibliotekos dirbtuvėse mėgina kurti savo projektus, išmoksta programuoti Scrach ir Lego programavimo kalbomis. Dirbtuvės yra aprūpintos pakankamu kiekiu įrankių, yra 3D spausdinimo printeris, yra pakankamas kiekis kompiuterių, kurie naudojami programavimui. Taip pat galima įgauti darbo su Arduino, Microbit ir RaspberįPi platformomis, išmokstama Python ir ArduinoC kalbų pagrindų. Šiuo metu bibliotekos youtube kanale galima gauti pyton kalbos pradžiamokslį. Viena moksleivių grupė kuria reduktorių, kuris taps tinkamas naudotis daugybėje mėgėjiškų projektų. Didžioji dalis gaunamų medžiagų yra įvairūs varikliai, išimami iš sugedusios senos technikos. Dabartiniu metu dirbtuvėse iškelta mintis: „Technologijos tarnaujančios ekologijai ir gyvosios gamtos pažinimui“. Šiuo metu yra keletas idėjų robotų skirtų gamtos pažinimui, kurie padės pamatyti tas vietas, kurios nėra pasiekiamos mūsų jutimo organais. Taigi kviečiame visus, kuriems yra nesvetima kūryba ir pažinimo džiaugsmas ir visai nesvarbu, ar jūs turite savo idėjų ar ne, apsilankyti Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos technologinėse dirbtuvėse.

Vyr. bibliotekininkas Šarūnas Ašmantas