Naujienos

S. Gronau knygos „Klyksmas vaiduoklių mieste. Vilko vaikai“ pristatymas Šlienavoje

S. Gronau knygos „Klyksmas vaiduoklių mieste. Vilko vaikai“ pristatymas Šlienavoje

S. Gronau knygos pristatymas vasario 27 dieną vyko Samylų kultūros centre, kurį suorganizavo kultūros centras ir biblioteka. Kartu su knygos autoriumi atvyko rašytojas, publicistas S. Abromavičius ir Pasaulio lietuvių centro vadovas, leidėjas V. Kubilius.

Nepaprastą istoriją apie pažintį su S. Gronau papasakojo rašytojas - S. Abromavičius. Su S. Gronau, kalbančiu gražia lietuvių kalba, susipažinęs 2014 metais Rumšiškėse, kur vyko knygos „Sugrįžimas į nuskendusį slėnį“ pristatymas. Tai 30-ties kaimų, stovėjusių panemunėje ir „nuskendusių“ užtvenkus Nemuną, įrengiant Kauno hidroelektrinės vandens baseiną, tada vadinamą Kauno jūra, istorija. Pristatyme dalyvavęs S. Gronau papasakojo, kad knygoje aprašytose vietovėse nuo 1947 m. gyveno lietuvių šeimose. Bado ir mirties šmėkla atklaidino į šį kraštą ir Lietuvoje jis tapo Kaziu Mačiulskiu net dvidešimčiai metų. Tik 1973 m. su šeima sugrįžo į Vakarų Vokietiją, kur dabar gyvena Grossolto mieste.

S. Gronau savo atsiminimų knygoje papasakojo skaudžią istoriją apie 1945 - 1947 metų Karaliaučių, karo pabaigą ir užkariautojų iš rytų siautėjimą, apie žmonių kančias, badą ir mirtis. Tokį gyvenimą savo akimis matė knygos autorius. Išgyventi pavyko ne visiems: vaiko akyse miršta sesutės, išprotėja motina, tėvas žūsta karo fronte Rusijoje. Tačiau noras gyventi, išlikti buvo stipresnis. Išsekę, alkani, nuplyšusiais rūbais, basi, slėpdamiesi miškuose, elgetaudami vaikai pasklido po Lietuvą. Žmonės kiek galėdami juos šelpė, priglaudė savo namuose. S. Gronau išgyveno, daug ir sunkiai dirbdamas užsitarnavo žmonių pagarbą, sukūrė šeimą ir Lietuvoje pragyveno 20 metų.

Susitikime dalyvavo nemažai žmonių, kurie būdami vaikai ir jaunuoliai bendravo su S. Gronau, kartu dirbo, kartu leido laisvalaikį. Samylų seniūnijoje ir yra tie kaimai Nemuno dugne, kur mažasis Zigfridas ganė karves. Tai buvo jo pirmieji namai ir pirmasis darbas Šilėnų kaime. Taip pat susitikime dalyvavo J. Matakas, pas kurio dėdę gyveno ir tarnavo S. Gronau. Knygos autorius dažnai lankosi Lietuvoje, jam Lietuva - antroji Tėvynė. Autorius puikiai kalba ir rašo lietuviškai, nors į mokslus jo niekas neleido. Autorius prasitarė, kad turi sūnų ir dukrą. Pastaroji gimusi ir užaugusi jau Vokietijoje, bet tėvelio dėka, kalba ir rašo lietuviškai.

S. Gronau knygą išleido Pasaulio lietuvių centras. Jo vadovas V. Kubilius pabrėžė, kad gyvoji istorija byloja apie lietuvių, prūsų, vokiečių sudėtingus likimus. Skaudžiai papasakota istorija apie sugrąžintą gyvenimą nebus užmiršta. Knygoje - dokumentinės nuotraukos iš autoriaus archyvo mena buvusius ir esančius. V. Kubilius įvertino didelį darbą, kurį atliko knygos redaktorius, publicistas, poetas R. Keturakis.

S. Gronau pasidalino turima medžiaga apie Vilko vaikus. Šlienavos bibliotekoje galima rasti video įrašus su Vilko vaikų pasakojimais. Vienas iš tų pasakojimų - A. Šlepiko knygos „Mano vardas - Marytė“ pagrindinės herojės. Bibliotekoje eksponuota knygų paroda apie Vilko vaikus, kuri sudomino ir knygos pristatymo svečius.

Šlienavos bibliotekos vyr. bibliotekininkė
E. Grušienė