Pradinis Naujienos Garliaviečių“ klube renginys, skirtas Tautinio kostiumo metams pažymėti - „Mes kuriame etnokultūriniais motyvais“

Garliaviečių“ klube renginys, skirtas Tautinio kostiumo metams pažymėti - „Mes kuriame etnokultūriniais motyvais“

Renginio „Mes kuriame etnokultūriniais motyvais“ akimirkos
Renginio „Mes kuriame etnokultūriniais motyvais“ akimirkos
„Gyvenimas - nesibaigiantis laukimas,
Jau atlikti ir dar nepradėti darbai.
Gyvenimas - amžinas siekimas
Suspėti padaryti tai, ko dar nepadarei“.
Kovo 31 d. į Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vykusią popietę „Mes kuriame etnokultūriniais motyvais“, skirtą Tautinio kostiumo metams paminėt, susirinko gausi Garliavos bendruomenė.

Siekiant populiarinti tautinį kostiumą ir įprasminti jį valstybinėse šventėse, Lietuvos Respublikos Seimas 2017 -uosius paskelbė Tautinio kostiumo metais. Anot šio nutarimo iniciatorių, tokiu būdu bus pabrėžta tautinio kostiumo, kaip vieno iš tautos ir valstybės simbolių bei etninio tapatumo ir nacionalinės kultūros išraiškos formos svarba. Netikėti etnografiniai motyvai - spalvos, audinio apdirbimas, sukurtas įvaizdis madai suteikia unikalią išraišką, leidžia geriau suprasti individualų kūrėjų stilių. Auksinės rankos suburia ir širdis. Taigi, tądien buvo kuo pasigrožėti: įvairiausi rankdarbiai, megztos kojinės, pirštinės, siuviniai, vilnos vėlimo kūriniai. Visi parodose eksponuoti darbai - Garliavos bendruomenės pačių padaryti ar iš kraičių skrynių sunešti rankdarbiai. Kai kūryba tampa gyvenimo būdu, ji turi būti matoma, nuolat pristatoma parodose, o jos visada apgalvotos, turi literatūrinę potekstę, susiejančią kūrinius į logiškai vientisą naratyvą. Renginio lankytojai galėjo pasigrožėti vyr. bibliotekininkės Nijolijos Senutienės parengta dokumentų paroda, skirta Tautinio kostiumo metams pažymėti. Trečioji parodėlė buvo sukurta Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos 3 b klasės mokinių ir mokytojos L. Karalienės: „Tautinis kostiumas vaikų akimis“. 

Kodėl žmonės kuria? Štai kokį klausimą iškėlė „Garliaviečių“ klubo veteranė ponia Jadvyga Marcinkienė ir paskaitė savo autobiografiją pagal K. Donelaičio poemą „Metai“. Pagal senas klubo tradicijas vyko vaišės, kurių metu saldžios kalbos irgi prilygo vaišėms. Susirinkusiems švetinę nuotaiką dovanojo vakaro svečiai - sutartinių giedojų grupė „Kadujo“. Sutartinių giedotojų grupė „Kadujo“, vadovaujama Lauros Lukenskienės susikūrė 2008 metais. Svarbiausias šio ansamblio susikūrimo tikslas - gilintis į sutartinių esmę, jų giedojimo savitumus. Ansamblis aktyviai dalyvauja folkloro festivaliuose ir moderniuose muzikiniuose tradiciniuose ir netradiciniuose projektuose. Ansamblio „Kadujo“ nariai ne kartą dalyvavo tarptautiniuose folkloro festivaliuose: „Atataria lamzdžiai“ Kaune, „Skamba skamba kankliai“ Vilniuje, Lietuvos dainų šventėse ir kitur. Taip pat aktyviai koncertuota ir užsienyje - Latvijoje, Lenkijoje, Turkijoje.

2016 metais ansamblis „Kadujo“ pristatė lietuvių folkloro programą „Laumių suktinis“. „Kadujo“ narės groja įvairiais liaudies muzikos instrumentais (kanklėmis, skudučiais ir kitais), moko tradicinių šokių, tautodailės. Renginio metu skambėjo nuostabios sutartinės ir buvo šokami aukštaičių šokiai.

„Te būna daugiau kantrybės ir ištvermės. Te nueina žmonės nuo mūsų patyrę nuoširdų rūpestį, pasijutę tvirtesni. Mokam vargti, atleisti ir švęsti. Tebūnie vilčių ir rūpesčių bendrumas. Tobulas darbas yra ne tada, kai nebėra ko prie jo pridėti, bet kai nebėra ko atimti“. Tokiu nuostabiu palinkėjimu baigėme renginį, sutelkusį ne tik „Garliaviečių“ klubo narius, bet ir gausią Garliavos bendruomenę kaip vieną didelę šeimą tą vakarą pabūti kartu.

 Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė
B. Ruzgienė