Pradinis Naujienos Viešojoje bibliotekoje eksponuojamos dvi žymaus Lietuvos fotomenininko Romualdo Požerskio parodos: „Atlaidai“ ir „Mažasis Alfonsas“

Viešojoje bibliotekoje eksponuojamos dvi žymaus Lietuvos fotomenininko Romualdo Požerskio parodos: „Atlaidai“ ir „Mažasis Alfonsas“

Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Mažasis Alfonsas“
Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Mažasis Alfonsas“

Nuo gruodžio 30 d. iki 2017 sausio 31 d. Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Garliavoje, eksponuojamos dvi išskirtinės Romualdo Požerskio fotografijų parodos: „Atlaidai“ ir „Mažasis Alfonsas“.

Sausio 26 dieną, ketvirtadienį, 17:30 val. Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyks R. Požerskio fotografijų albumo „Atlaidai“ pristatymas.

Atlaidus R. Požerskis fotografavo daugiau nei du dešimtmečius (1974–2001) ir apkeliavo įvairias Žemaitijos bei Dzūkijos vietoves, tačiau nuostabos jausmas, kitoniško pasaulio įspūdis išliko visame fotografijų cikle. Jame įamžintos religinės apeigos, išraiškinguose žmonių veiduose atsispindinčios emocijos ir jų nekasdieniška išvaizda. Ne vienoje fotografijoje autorius užfiksavo ir įspūdingas atlaidų dalyvių minias civilizacijos dar mažai paliestos, tartum amžinos gamtos fone. Žmonės ir jų atliekami ritualai Požerskio fotografijose betarpiškai susiję su natūraliu gamtos pasauliu, kuris, regis, turi ne tik matomą, bet ir transcendentinį matmenį. Apeigų dalyvių dvasinius išgyvenimus padeda perteikti jų drabužius plaikstantis vėjas, vėliavos atgyja nušviestos saulės, o netikėtai užklupusi audra neleidžia pamiršti žmogaus ir jo apeigų trapumo amžinybės akivaizdoje.

R. Požerskio fotografijose, kuriose Mažasis Alfonsas įamžintas paties fotografo iš anksto apgalvotose ir surežisuotose situacijose. Paplūdimiu su specialiai fotografavimui pakviesta jauna mergina einantis fotografijų herojus neabejotinai pabrėžia kontrastą tarp idealo ir laimės, kaip siekiamybės, ir dažnai netobulos bei skaudžios tikrovės. Kitose fotografijose Mažojo Alfonso likimą simbolizuoja Kryžių kalno vaizdai, o jo žmogiškumą – šiltas bendravimas su auginamais gyvulėliais. Tokiose fotografijose tartum įvyksta tikrovės redukcija iki apibendrintos idėjos, dėl kurios aiškumo netgi paaukojama galimybė fotografijoje perteikti kasdienio gyvenimo prieštaravimus, nepasiduodančius vienareikšmiškai interpretacijai. Be to, ir R. Požerskio, ir kitų lietuvių autorių darbų turinys pirmiausiai yra susijęs su žmogiškumo išaukštinimu, todėl atrodo universalus ir visiems suprantamas.

Tomas Pabedinskas