Pradinis Kraštotyra Kraštiečiai Straipsniai Blažaitytė – Jankauskienė Marija

Blažaitytė – Jankauskienė Marija

Gimė 1931 m. gegužės 1 d. Kampiškių km. Kauno r.

Mokėsi Armaniškių pradinėje mokykloje. 1951 m. baigė Kauno mokytojų seminariją ir dirbo pradinių klasių mokytoja Raseinių rajono Aukštkelių, Keidžių, Paalsio pradžios mokyklose. Vėliau išvyko į Jonavos rajoną ir dirbo Keižonių, Užusalio aštuonmetėse mokyklose. Didesnę savo gyvenimo dalį dirbo Užusalių vidurinėje, po to pagrindinėje mokykloje direktorės pavaduotoja.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė (2000 m.), kaimo rašytojų sąjungos narė( 2004 m.).

2002 m. išleista pirmoji knygelė „Margučiai". Joje aprašoma kaip pasirinkti kiaušinį marginimui, kaip jį virti, kokias spalvas parinkti, kaip dažyti ir, pagaliau, skutinėti. Velykinių kiaušinių tradicija yra labai sena. Ji siekia gilius pagonybės laikus. Kiekvienas ženklas, nupiešiamas vašku ar išskutamas aštriu įrankiu, turi savo prasmę, simboliškos yra ir dažomų kiaušinių spalvos. Kasmet jos skutinėti kiaušiniai eksponuojami įvairiose didžiosios pavasario šventės darbų parodose, o 2005 m. tarptautiniame velykiniame konkurse – parodoje Lenkijoje, Punsko mieste, moteris laimėjo antrąją vietą. Pasak tautodailininkės, kiekviena tauta savo velykinius kiaušinius margina savotiškais raštais. Tai yra tautinis paveldas, todėl tradicijų nereikėtų pamiršti, jas svarbu perduoti jaunajai kartai.

Išleistos knygos:

Eilėraščių knygos „Šviesulys lange", 2002 m.; „Po vyturių skliautu", 2003 m.; „Šviesulys lange", 2007 m.; „Po vakaro skliautu", 2010 m.

2004 m. parašė giminės istoriją.

Lit.: www.grazitumano.lt

Kūrėjų pėdsakais / Benjaminas Kondratas. - Vilnius : Margi raštai, 2004.

Kn. 3 : Užnemunė : Kauno pakraštys, Prienų rajone, Kazlų Rūda. - Vilnius : [B. Kondratas], 2006.