Pradinis Galerija Renginių galerija 2017 metų renginių galerija Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos šventėje - literatūros ir muzikos sintezė

Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos šventėje - literatūros ir muzikos sintezė

„Lietuvių kalbos virpesiai poezijoje“
„Lietuvių kalbos virpesiai poezijoje“

Gegužės 3 d. Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka Kauno rajono knygos, kalbos, spaudos puoselėtojus sukvietė į šventinį renginį „Lietuvių kalbos virpesiai poezijoje“, skirtą Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti.

„Ši šventė suvienija lietuviško žodžio puoselėtojus, vartojančius ir kuriančius mūsų gimtąją kalbą. Šiandien galime džiaugtis laisvu žodžiu, už tai esame dėkingi Pakaunės krašto knygnešiams", – teigė savivaldybės meras Valerijus Makūnas.

Gegužės 7-oji kiekvienam lietuviui primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis. Už slaptą knygų laikymą ir platinimą nukentėjo maždaug 1000 žmonių. Tarp jų buvo mokytojai, vaistininkai, kunigai. Nors už knygų platinimą buvo baudžiama kalėjimu ar tremtimi į Sibirą, tačiau tai nesustabdė spaudos platinimo.

Renginyje prisiminta, kad Babtuose knygas platino Jurgis Kancleris, Simonas Bakanauskas, Zapyškyje – Motiejus Eimaitis ir Juozas Urbaitis, Garliavoje – Kazimieras Aglinskas, Jonas Mačys, Jonas Staniulis, Antanas Baltrušaitis, Katrė Adomaitytė.

„Knygnešių ir kitų kalbos bei knygos puoselėtojų dėka, per 40 spaudos draudimo metų lietuviškoji spauda augo, nepaisant persekiojimų ir taikomų bausmių. Todėl šiame renginyje galime kalbėti lietuviškai, skaityti lietuvišką poeziją", – kalbėjo renginį vedusi viešosios bibliotekos darbuotoja Neringa Pakalnytė.

Poezijos gurmanai galėjo pasimėgauti literatūrine – muzikine programa „Skaitymas dviem balsais“. Savo poeziją skaitė eseistas, poetas, vertėjas, aštuoniolikos poezijos knygų autorius Vladas Braziūnas. Šis rašytojas daugelio premijų laureatas, prieš kelis metus pagerbtas Bernardo Brazdžionio ir Nacionaline kultūros ir meno premijomis.

Poetinė programą rašytojas papildė savo įžvalgomis ir kalbotyros atradimais.

Muzikinius intarpus atliko džiazo muzikantas, saksofonistas, klarnetistas Lietuvos muzikų sąjungos narys, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordino kavalierius Petras Vyšniauskas.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos renginiai užsibaigs gegužės 5 d. pogrindinėje spaustuvėje „ab“, Salių kaime.

Parengta pagal Kauno rajono savivaldybės informaciją.