Pradinis Apie biblioteką Straipsniai Kauno rajono sinagogos - Čekiškės sinagoga

Kauno rajono sinagogos - Čekiškės sinagoga

cekiske 

ČEKIŠKĖS SENIŪNIJA
Čekiškė, Lašišos g. 21 

Žydų bendruomenė, iki 1941 m. rugpjūčio 28 d. sudarę 77 proc. miestelio gyventojų, buvo neatskiriama Čekiškės miestelio istorijos dalis. Pirmieji duomenys apie žydų bendruomenę Čekiškėje siekia 1687 m. 1765 m. Čekiškėje jau buvo sinagoga. 1783 m. du gaisrai nusiaubė miestelį, tačiau sinagoga, keturios alaus daryklos ir keletas namų, esančių tarp miestelio aikštės ir Lašišos upelio, išliko. Vis dėlto, 1887 m. liepos 22 d. gaisras sunaikino didžiąją dalį miestelio, taip pat ir sinagogą. Po gaisro pastatas buvo atstatytas ir beveik nepakitęs išliko iki mūsų dienų. Tarpukariu Čekiškėje veikė pradinė mokykla, kurioje buvo mokoma jidiš kalba, biblioteka ir Žydų bankas.
Čekiškės sinagogos eksterjerai išliko beveik nepakitę nuo XIX a. pabaigos. Tai istoristinis, raudonų plytų, netinkuotas, dviejų aukštų pastatas, kurio plokštumos suskaidytos piliastrais. Sinagogoje išliko gausiai dekoruotas Aron Kodešas – šventoji arka rytinėje, į Jeruzalę orientuotoje, sinagogos sienoje, kurioje buvo saugomi Toros ritiniai. Taip pat išliko nepakitusi sinagogos vidinė struktūra – stačiakampio plano vyrų maldų salė ir atvira, vadinama moterų, galerija antrajame aukšte. Pastato viduje yra išlikusi autentiška sieninė tapyba, tačiau jos būklė yra avarinė.
2010 m. Čekiškės sinagoga įrašyta į Lietuvos kultūros vertybių registrą.


Lit.: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/-/38082

Nykstantis kultūros paveldas: Lietuvos sinagogų architektūra = A disapppearing heritage: the synagogue architecture of Lithuania / Marija Rupeikienė ; [vertėja Kamilė Rupeikaitė-Mariniuk]. - [Vilnius] : E. Karpavičiaus leidykla, 2003.

Nuotr.: www.kauno.diena.lt